З 1 вересня майже вся Україна переходить на цифрове телебачення незважаючи на те, що є ухвала суду, яка забороняє відключати аналогове ТБ.

В ніч з 31 серпня на 1 вересня використання аналогової радіотехнології мало припинитися майже для всієї України. Перехід цей – виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2018 № 509, яким внесено зміни до Плану використання радіочастотного ресурсу України.

Втім, 30 серпня Сарненський районний суд Рівненської області прийняв рішення, яким заборонив Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення здійснювати будь-які дії, пов’язані з припиненням використання технології аналогового телебачення.

І вже вранці 1 вересня стало відомо, що керівництво країни, незважаючи на рішення суду, наказало відключити аналогове телебачення. Про це повідомляє “Без Табу” з посиланням на джерело в Адміністрації Президента. Це грубе порушення закону і демократії. Вранці суботи всі передавальні центри України приступили до виконання наказу, інформацію підтвердили в Концерні РРТ.

Слід зазначити, що інфраструктура і техніка виявилася не готовою до переходу на “цифру”. Покриття є лише на 70% території України. Решті 30% доведеться чекати без ТВ, поки воно з’явиться, або придбати супутникові тюнери, які до сих пір передають російські пропагандистські канали.

Крім того, лобістів переходу на “цифру” не раз критикували за непрозорість: невідомо, хто є реальними власниками цифрових мультиплексів, які тепер отримали монопольне право. Оскільки президент так завзято бореться за проведення “телереформи”, цілком можливо, що кінцевим бенефіціаром і вигодонабувачем є він.

Що означає перехід на цифрове ТБ
Аналогове телебачення буде відключено. Всі загальнонаціональні телеканали в Україні припинять мовлення по аналоговому стандарту і перейдуть на цифровий стандарт. Велика частина регіональних мовників – теж. Простими словами – зміниться стандарт телевізійного сигналу. Різниця приблизно як між провідними телефонами і мобільними.

При цьому повністю аналогове телебачення не зникне.

Що треба для переходу на цифрове ТБ
Прийом цифрового сигналу здійснюється з ефіру. Джерело сигналу – найближчий передавач.

Для прийому необхідно:
1. Цифровий ефірний приймач (який треба підключити до телевізора) або телевізор з підтримкою стандарту DVB-T2 – такими є значна частина нових телевізорів.
2. Антена дециметрового діапазону.

Коштує таке обладнання від 400 гривень.

Інформація про розташування передавачів цифрового телебачення є на сайті Нацради з питань телебачення. Тобто, не обов’язково чекати, поки Нацрада відключить аналогове ТБ в вашому регіоні – на цифру можна перейти вже зараз, якщо там є покриття.

Чому “аналог” змінюють на “цифру”
Нацрада називає цифрове телебачення більш прогресивним, перевагами якого вказують високу якість телевізійного сигналу і більшу кількість програм. Перш за все, відчують різницю в перегляді телепрограм саме телеглядачі ефірного телебачення, які сьогодні приймають телепрограми, використовуючи кімнатну, зовнішню або колективну антену.

Які мовники перейдуть на “цифру”

Цифрове телебачення показуватиме глядачам такі канали: Інтер, Україна, 1 + 1, НТН, К1, ICTV, Ентер-фільм, ZOOM, Індиго TV, СТБ, ТЕТ, К2, Новий, М1, 5 канал, Мега, Піксель TV, XSPORT , НЛО.TV, 2 + 2, Z.ZIK, Еспрессо TV, прямо, Рада, Ескулап-TV, Обласні філії НСТУ, 112 Україна.

Чи будуть працювати кабельне та супутникове ТБ
Так. Для абонентів кабельного телебачення і власників супутникових антен перехід на “цифру” нічого не змінить. Кабель і супутники будуть працювати так само.

Кому продовжать аналогове мовлення
Телекомпаніям, які поки з різних причин не мають ліцензії на цифрове мовлення. Але тільки до 31 грудня 2018 року. Далі їм потрібно буде оформити таку ліцензію. Або перейти на кабельне або супутникове мовлення, або зовсім його припинити.

Аналогове мовлення не буде припинено в регіонах з особливим режимом мовлення Донецька, Луганська області, на півночі Сумської, Чернігівської, Харківської областей, південь Херсонської. Тут аналогове телебачення залишиться, і навіть буде розвиватися, зокрема з метою мовлення на окуповані території – відзначили в Нацраді.

Якщо користувач не може купити тюнер і антену для “цифри”
У Нацкомісії запевнили, що звернулися до уряду України з тим, щоб чиновники розробили відповідну програму для забезпечення доступу до цифрового телебачення для малозабезпечених і соціально вразливих громадян України. В якому вигляді буде надаватися така урядова підтримка і кому – уряд повинен повідомити найближчим часом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *